Wyjście SPDIF połączy twój interfejs audio z innym urządzeniem, takim jak amplituner AV. Zanim jednak wykonasz to połączenie, powinieneś być świadomy kilku podstawowych szczegółów. W szczególności upewnij się, że urządzenie, do którego się podłączasz posiada wejście SPDIF. W przeciwnym razie może dojść do zakłóceń w postaci jittera. Często jest to zauważalne jako kliknięcia w nagraniu audio. Dodatkowo powinieneś rozważyć wybór kabli o wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli pracujesz na żywo.
Wyjścia SPDIF zostały opracowane przez firmy Philips i Sony i są zwykle używane do przesyłania dźwięku z telewizora do zewnętrznego głośnika. Początkowo były zaprojektowane dla wyjścia stereo, ale później stały się dostępne w formatach 5.1 i 7.1. Mogą one również obsługiwać skompresowany dźwięk. Technologia ta pojawiła się po raz pierwszy w latach 90. ubiegłego wieku, podczas rozpoczęcia ery cyfrowego dźwięku.
Aby skorzystać z wyjścia S/PDIF w interfejsie Focusrite, należy uruchomić interfejs Focusrite Control. W menu rozwijanym wybierz wyjście S/PDIF. Może być konieczne wyciszenie wejścia, aby uniknąć niepożądanego sprzężenia zwrotnego. Należy również upewnić się, że częstotliwość próbkowania na urządzeniu zewnętrznym jest zgodna z interfejsem Focusrite.
Kolejnym ważnym szczegółem dotyczącym wyjść SPDIF jest rodzaj kabla cyfrowego, którego musisz użyć. Jeśli urządzenie nie posiada portu optycznego, będziesz potrzebował specjalnego kabla cyfrowego S/PDIF. Kable te są podobne do analogowych kabli RCA, ale różnica polega na sposobie ich działania. W przeciwieństwie do złącza RCA, S/PDIF łączy sygnały stereo.
Oprócz różnicy w kablu i interfejsie, SPDIF ma kilka zalet w stosunku do TosLink. Jego fizyczne złącza są bardziej elastyczne i mogą przenosić osiem kanałów cyfrowego dźwięku. Jego kompatybilność sprawia, że jest to doskonały wybór dla kina domowego i aplikacji pro audio. Oprócz wszechstronności, optyczny SPDIF jest również bardziej energooszczędny.
Z nowoczesnymi urządzeniami optycznymi można również korzystać z analogowych źródeł dźwięku. Konwerter analogowo-cyfrowy Lindy Stereo to S/PDIF przyjmuje wejścia Left i Right Phono i konwertuje sygnał audio na cyfrowy. Wyjścia S/PDIF są kompatybilne ze wszystkimi źródłami audio. Konwerter ten pozwoli Ci podłączyć stary sprzęt audio do nowych urządzeń S/PDIF. Jest to niezbędny element wyposażenia każdego domowego systemu audio.
Kabel S/PDIF łączy komputer z parą głośników. Wyjście S/PDIF jest zwykle oznaczone ikoną optyczną na ikonie głośnika. Do tego połączenia nie można używać kabli RCA. Dzieje się tak dlatego, że S/PDIF wykorzystuje stereofoniczne połączenie cyfrowe, a RCA analogowe połączenie monofoniczne.