Niezależnie od tego, czy chcemy okablować pojedynczą lampę, czy szereg lamp w oprawie wielolampowej, mamy kilka możliwości. Najbardziej oczywistym wyborem jest połączenie lamp LED w szereg. Pozwala to na połączenie dodatniego i ujemnego przewodu każdej lampy razem. Korzyści płynące z takiego połączenia to zmniejszenie zużycia energii i lepsza wydajność. Może się również okazać, że dla potrzeb oświetlenia wymagana jest kombinacja przewodów szeregowych i równoległych.
W celu ułatwienia pracy przy podłączaniu diod LED można skorzystać z różnego rodzaju złączek i rozgałęźników. Urządzenia te są zaprojektowane tak, aby pasowały do dodatniego przewodu LED, aby zapobiec ucieczce mocy. Należy je stosować ostrożnie. Można je znaleźć w marketach budowlanych i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Wadą stosowania splicerów jest to, że mogą one pękać, gdy są mocno ściskane. Za pomocą lutownicy można połączyć dodatnie połączenie diody LED z przewodem dodatnim, co powinno pomóc wyeliminować ewentualne zakłócenia elektryczne.
Inną możliwością podłączenia diod LED jest użycie rezystora. Można obliczyć idealny rozmiar rezystora dla obwodu LED za pomocą strony internetowej lub za pomocą kalkulatora. Jeśli chodzi o wybór przewodu, który należy użyć do systemu LED, spadek napięcia jest głównym czynnikiem. Długi, cienki przewód gauge jest mniej prawdopodobne, aby mieć duży spadek napięcia, co jest ważne, jeśli planujesz uruchomić światła przez długi czas. Jeśli wybierzesz gruby przewód, być może będziesz musiał uważać na spadki napięcia na drugim końcu przewodu.
Możesz również rozważyć użycie sterownika stałonapięciowego, który wyprowadza stałe napięcie i względnie stałą ilość prądu. Ta opcja może zaoszczędzić Ci kłopotów z ponownym okablowaniem całej oprawy oświetleniowej. Można również użyć wielu sterowników, co pozwoli zachować prostotę i wydajność. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli planujesz okablować wiele diod LED.
Podczas gdy diody LED mogą być połączone szeregowo lub równolegle, generalnie najlepiej jest używać tej drugiej opcji. Powodem jest to, że napięcia zasilające diody LED nie sumują się. Jeśli na przykład mamy trzy diody LED o napięciu 2 V, to całkowity spadek napięcia wyniesie 6 V. To jest to samo, co w przypadku szeregowego łączenia diod LED, ale bez ryzyka, że przepalenie się jednej diody spowoduje wyłączenie całej listwy. W schemacie okablowania szeregowego trzeba pamiętać o łączeniu diod LED we wspólne pozytywy.
Kolejną ważną kwestią, jeśli chodzi o okablowanie diod LED, jest jakość sterownika. Jeśli używasz taniego sterownika, możesz doświadczyć migotania diod LED. Należy również upewnić się, że diody LED mają takie samo napięcie znamionowe. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie, że Twoje oświetlenie będzie trwało przez bardzo długi czas. Porządny zasilacz powinien być w stanie obsłużyć kilka diod LED.